Strona główna atrakcje Swołowo – wycieczka do Krainy w Kratę

Swołowo – wycieczka do Krainy w Kratę

Kraina w Kratę w Swołowie. Atrakcyjne miejsce do zwiedzenia podczas letnich wakacji nad morzem

5054
Swołowo - Kraina w Kratę
Swołowo - Kraina w Kratę

Odwiedzając Pomorze Środkowe, a w szczególności wczasowicze z takich miejscowości jak Jarosławiec, Ustka, Rowy czy Poddąbie koniecznie muszą odwiedzić Krainę w Kratę w miejscowości Swołowo.

Swołowo położone pomiędzy Ustką i Jarosławcem to wyjątkowa wieś w której po dziś dzień zachowało się typowe XVIII i XIX budownictwo szkieletowe.

Odwiedzając Swołowo można odnieść wrażenie, że czas tu stanął w miejscu, a my przenieśliśmy się do innej epoki.

Swołowo – Kraina w Kratę
Swołowo – Kraina w Kratę

Budownictwo szkieletowe było na Pomorzu dominującym elementem krajobrazu wiejskiego. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano dyle, które owijano powrósłami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnię kwater bielono wapnem na biało, a belki drewniane zabezpieczano smołą. W ten sposób budowano chałupy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory. Dużo z nich zachowało się do dnia dzisiejszego w wielu gminach nadmorskich (Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Ustka, Słupsk, Kobylnica, Smołdzino, Wicko). Tego typu konstrukcje były także widocznym elementem krajobrazu architektonicznego pomorskich miast i uzdrowisk (Słupsk, Sławno, Darłowo, Ustka, Jarosławiec). Cała Europa północna, zwłaszcza kraje basenu Morza Bałtyckiego, była w omawianym okresie podobna pod względem architektonicznym. Symetryczny układ konstrukcji szkieletowej oraz wypełnienia kwater bielone wapnem nadały budynkom efekt wizualny przypominający kratownicę, stąd też teren, na którym zachowały się duże skupiska tego typu budownictwa nazwano ” Krainą w Kratę”.

Miejscem, gdzie takie budownictwo zachowało się niemal w całości jest właśnie Swołowo.

Na terenie Swołowa znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pomorza czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 16.

Swołowo - Kraina w Kratę
Swołowo – Kraina w Kratę

Ceny biletów 12 złotych (normalny), 8 złotych (ulgowy)

Na terenie Muzeum odbywa się wiele imprez plenerowych, także podczas wakacji.

Planując swój pobyt nad morzem odwiedź tą magiczną wieś koniecznie.

źródło: www.ABCwypoczynku.info